UNPLUGGED IN POLAND

In Person
Location: Poland
Date: 01.02.2024 - 30.04.2024
 

Stowarzyszenie Media Dizajn oraz Elektryka Morska Sp. z o.o. to polscy partnerzy projektu CIRCOTRONIC. Razem z pozostałymi 10 partnerami z 5 krajów zespół opracowuje rozwiązania dla cyrkularnych łańcuchów wartości sektora EEE (electrical and electronic eqiupment).

 

Produkcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EEE) szybko rośnie. Niestety sektor ten wywiera negatywny wpływ na środowisko, co przede wszystkim jest związane z:

1.         zużywaniem zasobów naturalnych,

2.         emisją substancji zanieczyszczających powietrze i gazów cieplarnianych,

3.         stosowaniem chemikaliów i odpadów w procesie produkcyjnym.

 

Dodatkowo, rosnące zużycie i produkcja urządzeń elektronicznych sprawiają, że złożony i wymagający strumień odpadów jest jednym z najszybciej rosnących na świecie.

 

W tym projekcie współpracujemy z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, wspieramy zrównoważony rozwój, przekształcając produkcję EEE w Europie Środkowej w kierunku produktów i usług o obiegu zamkniętym. Po drugie, tworzymy sieć laboratoriów, które wspólnie oferują wsparcie małym i średnim przedsiębiorcom w zakresie 1. Materiałów, 2. Designu i 3. Modeli biznesowych.  

 

Konsorcjum przygotowuje ponadnarodowy plan działania wraz z rekomendacjami do Planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym (CEAP 2020).  W ten sposób chcemy wspierać przedsiębiorców w produkcji i zarządzaniu odpadami elektronicznymi.

Unplugged to wystawa podnosząca świadomość na temat sektora EEE (electrical and electronic equipment). Eksploruje temat poszukiwania rozwiązań dla problemów związanych z przyszłością. Pobudza wyobraźnię w obszarze naszych relacji z urządzeniami elektronicznymi i daje podpowiedź, jak równoważyć energię.

Kuratorki i artyści zaangażowani w realizację wystawy analizowali powyższe zagadnienia za pomocą scenariuszy przyszłości.

Kuratorki: Magdalena Małachowska, Teresa Otulak

Artyści: Dawid Fik, Dagna Latkowska, Milena Kuliszenko, Karolina Lewandowska, Katarzyna Nowak, Jagoda Rolbiecka, Michał Sietnicki, Olaf Stachurski, Nikola Staniszewska, Dominika Szymonek, Maja Witczak, Iza Żeromska, Oskar Zaranek

Grafika: Studio Pełnia

Wystawa jest zorganizowana we współpracy z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.