ZWETHAU - DOMOV TEKVÍC

.

FOTO: EAST ELBIA ASSOCIATION

Andrea a Jörg Schmidt si zamilovali každý druh tekvice. Vo svojom tekvicovom domove Zwethau sa všetko točí okolo väčšinou jednoročných byliniek, ktoré sú známe už asi 10 000 rokov. To, čo bývalo vo voľnom čase, sa medzitým zmenilo na skutočnú profesionalitu. Rodina Schmidt pestuje veľké množstvo odrôd rastlín a pestuje a spracováva ich s veľkou tvorivosťou. To, čo sa začalo ako skromné kreatívne štúdio, sa časom zmenilo na obrovské tekvicové dobrodružstvo, ktoré každoročne 1. mája pozýva návštevníkov tradičného farmárskeho festivalu - počas tohto obdobia sa sústreďujú na predaj rastlín a spoločenskú zábavu.

Avšak najmä na jeseň, počas takzvanej tekvicovej svadby, sa ich statok zmení na skutočný tekvicový domov: tekvicové slávnosti, sviatok Halloween, mesačný nedeľný brunch a adventné sviatky oslavujú tekvicu/tekvicou a prilákajú stovky návštevníkov.

Rodina si vytvára vlastné recepty, z ktorých všetky sa točia okolo tekvice: koláče,  polievka, klobása, šumivé víno, čaj a veľa ďalších dobrôt. Gastronomické služby a tiež gastronomické zážitky sa vyznačujú tekvicou. Výstava a od roku 2017 aj tekvicové múzeum láskyplne vysvetlujú všetko, čo by návštevníci chceli vedieť o tomto prírodnom produkte. Tu môžete obdivovať šikovné rezbárske práce, kreatívne dekorácie a množstvo tekvicových odrôd - od žaluďovej tekvice, Kamo-Kamo a Mandarin, až po dyňu, africký bubon alebo hrkálku. Schmidtovská rodina s prívlastkom “tekvicová”sa môže pochváliť viac ako 100 odrodami, pričom najťažšia k dnešnému dňu váži 135 kilogramov.

Informácie a fotografie obsiahnuté v tomto článku boli prevzaté z brožúry „VÝCHODNÁ ELBIA - NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“ pripravenej partnerom b&s consulting and training for the rural area GmbH v rámci projektu „ARTISTIC“.