ZBIORY JAGÓD

.

Maliny, jeżyny, żurawina, grzyby, ale głównie borówki, to od niepamiętnych czasów skarby, jakie oferują lasy regionu Czechy Południowe. Mieszkańcy regionu potrafią je z powodzeniem przetwarzać, ich zbieranie i przetwarzanie wpisuje się w miejscowy folklor, przepisy na potrawy z tego owocu są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a potrawy te są bardzo popularne w regionie. Nie tylko borówki, ale także zbieranie i przetwarzanie grzybów to od wieków lokalna specjalność. Zbieranie grzybów jest do dziś pasją mieszkańców południowych Czech. Przetwarzane są poprzez suszenie, mrożenie, konserwowanie, a nawet w Wigilię tradycyjne grzyby z obranym jęczmieniem (potrawa nazywa się kuba) są integralną częścią posiłku Wigilijnego. Borovany, miasto ze swoim zasłużonym borówkowym rajem, to miejsce, którego mieszkańcy wpadli z pomysłem zorganizowania festynu. Ta pierwotnie lokalna impreza rozrosła się w ciągu kilku lat do jednego z najbardziej udanych regionalnych wydarzeń gastronomicznych i folklorystycznych.

W drugi weekend lipca klasztor w miejscowości Borovany i całe miasto przybiera się na niebiesko, a lokalne stowarzyszenia i wolontariusze przygotowują jagodowe przysmaki przetworzone na różne sposoby dla tysięcy miłośników borówek. Do ciast, dżemów i marmolad, likierów, koktajli, wina, žahour (sosu borówkowo-śmietanowego) czy sprzedaży świeżych borówek konsumuje się i wykorzystuje prawie 4 tony jagód. Uzupełnieniem festiwalu borówki są tradycyjne jarmarki rzemieślnicze oraz bogaty program kulturalny dla dzieci i dorosłych.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule pochodzą z broszury „REGION JIHOČESKÝ, ČESKÁ REPUBLIKA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE” przygotowanej przez South Bohemian Chamber of Commerce, w ramach projektu ARTISTIC.