ZBER LESNÝCH PLODOV – ČUČORIEDKOVANIE

.

Od nepamäti patria maliny, černice, brusnice, huby, ale hlavne čučoriedky medzi poklady, ktoré ponúkajú juhočeské lesy. Domorodci ich dokážu úspešne spracovať, ich zber a spracovanie je súčasťou miestneho folklóru, recepty na jedlo vyrobené z tohto ovocia sa prenášajú z jednej generácie na druhú a tieto jedlá sú v regióne veľmi populárne. Po celé stáročia sú miestne špeciality nielen čučoriedky, ale aj zber a spracovanie húb. Hubárčenie je dnes vášňou obyvateľov južných Čiech. Spracovávajú sa sušením, mrazením, konzerváciou a dokonca aj na Štedrý deň sú tradičné huby s lúpaným jačmeňom (jedlo sa nazýva kuba) neoddeliteľnou súčasťou vianočného jedla. Mesto Borovany so zaslúženým titulom čučoriedkový raj je miestom, kam miestni obyvatelia prišli s myšlienkou usporiadať slávnosti. Pôvodne miestne podujatie sa v priebehu niekoľkých rokov rozrástlo na jednu
z najúspešnejších regionálnych gastronomických a folklórnych špecialít.

Počas druhého júlového víkendu kláštor Borovany, ako aj celé mestské šaty v modrej farbe a miestne združenia a dobrovoľníci pripravujú čučoriedkové pochúťky spracované rôznymi spôsobmi pre tisíce milovníkov čučoriedok. Na koláče, džemy a marmelády, likéry, koktaily, víno, žahour (čučoriedkový krem / omáčka) alebo predaj čerstvých čučoriedok, spotrebuje sa a používa sa takmer 4 ton čučoriedok. Sviatok čučoriedok je doplnený tradičným remeselníckym veľtrhom a bohatým kultúrnym programom pre deti a dospelých. 

Informácie a fotografie obsiahnuté v tomto článku boli prevzaté z brožúry „JIHOČESKÝ KRAJ, ČESKÁ REPUBLIKA - NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“, ktorú pripravila Juhočeská obchodná komora.