Wizyta studyjna w mieście Vincenza i Werona

WIZYTA STUDYJNA WE WŁOSZECH 

Wizyta studyjna rozpoczęła się 12 września 2019 r. we włoskiej miejscowości Vicenza. Przedstawiciele partnerów projektu z Austrii, Słowacji, Czech, Polski i Włoch spotkali się w Vicenzy, aby lepiej zrozumieć dobre praktyki regionalne w zakresie waloryzacji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Po powitaniu przez przedstawiciela regionu Veneto uczestnicy odwiedzili Muzeum Palladio.

                                                                           STUDY VISIT

Historia „Muzeum Palladio” jest bardzo inspirująca. Andrea di Pietro della Gondola urodził się 30 listopada 1508 r. w Padwie we Włoszech. Był członkiem skromnej rodziny rzemieślników. Pod wpływem swojego patrona - Giana Giorgio Trissino - zmienił nazwisko na Andrea Palladio.

                                                                           STUDY VISIT

Był bardzo znanym włoskim architektem renesansu i działał głównie w regionie weneckim. Obecnie jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej wpływowych osób w historii architektury. Jak można sądzić, większość projektowanych przez niego budynków znajduje się na terenie Republiki Weneckiej, ale cała wiedza, którą zawarł w swoim traktacie „Cztery księgi architektury”, jest powszechnie znana do tej pory.

                                                                           Study Visit

Miasto Vicenza z 23 budynkami zaprojektowanymi przez Palladio i 24 Palladian Villas of Veneto jest wpisane na listę UNESCO jako część Światowego Dziedzictwa UNESCO o nazwie City of Vicenza i Palladian Villas of Veneto.

                                                                           2

Muzeum Palladio to bardzo interesujące miejsce, które podkreśla całą historię i działalność Andrei Palladio - najsłynniejszego obywatela Vicenzy. Wielkoformatowe modele wielu jego niesamowitych projektów są przechowywane w muzeum i przyciągają uwagę jego gości.

                                                                           3

Po wizycie w muzeum wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej udali się na spacer do centrum miasta. Podczas tego spaceru mieli okazję zobaczyć więcej niesamowitych projektów Palladio.

                                                                           4

Kolejnym punktem wizyty studyjnej była Bassilica Palladiana. Potężny budynek, który od stuleci jest centrum życia politycznego i gospodarczego, wznosi się na Piazza dei Signori, a jego nazwa jest nierozerwalnie związana z nazwiskiem słynnego architekta.

                                                                           5

Drugi dzień wizyty studyjnej odbył się w Weronie.

                                                                           6

Werona to piękne miasto położone w północnych Włoszech. Miasto posiada jedną z najbogatszych kolekcji pozostałości rzymskich w tej części kraju. Elementami zachowanymi z tej epoki są (na przykład): brama miejska, Porta Borsari, pozostałości Porta Leoni, Arco dei Gavi, które zostały zniszczone w okresie napoleońskim i odbudowane w latach 30. XX wieku. Inne pozostałości, o których warto wspomnieć, to Ponte Pietra, Roman Theatre i Amphitheatre Arena. W czasach starożytnych Werona była ważnym punktem komunikacji lądowej. Znajdziemy tam również bardzo dobrze zachowane stare miasto, którego istnienie sięga 1 wieku pne i dlatego miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

                                                                           7

Wszystkich uczestników wizyty studyjnej powitał Lider Projektu w Izbie Handlowej w Weronie. Na początku goście mieli okazję poznać kilka interesujących i ważnych faktów na temat samej firmy i jej ważnych inicjatyw. Drugim punktem spotkania była bardzo interesująca mowa mgr Annachiara De Carlo, która przedstawiła nam więcej faktów o mieście Verona, jego uroku, znaczeniu i roli Izby Handlowej w Weronie na tym obszarze.

                                                                           8

Prezentacja przedstawiciela Associazione Giochi Antichi, organizatora festiwalu Tocati, wprowadziła uczestników w znaczenie tego wydarzenia dla tożsamości kulturowej. 

Podczas spotkania uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję spotkać się i podziwiać występ przedstawicieli włoskich twórców NDK, którzy przeprowadzą kampanię crowdfundingową (biorą udział w akcji pilotażowych projektu). 

Tocati to coroczny festiwal odbywający się na ulicach Werony. Goście z całego świata mają tam okazję wziąć udział w jednej z ponad czterdziestu gier ulicznych. Daje to doskonałą możliwość poznania miasta z nieco innej perspektywy. 

Uczestnicząc w wydarzeniach Tocati, które odbywały się w różnych częściach miasta, uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję podziwiać najważniejsze rzymskie pozostałości w Weronie, oglądać i grać w gry takie jak Backgammon, Warcaby, Carrom, Wari, Szachy, Frisbee, i uczestniczyć w pięknej i kolorowej paradzie otwierającej XVII edycję festiwalu Tocati.

                                                                           9

Wizyta studyjna przygotowana przez Partnera Wiodącego Projektu ARTISTIC - Transfer Technologii i Innowacji t2i oraz Partnera Projektu ARTISTIC - Region Veneto i wszystkie dobre praktyki przedstawione podczas tego dwudniowego wydarzenia były bardzo korzystne dla jego uczestników - pomogły zrozumieć tradycję tego regionu Włoch i była inspiracją dla przyszłych działań dotyczących wdrażania i waloryzacji lokalnych inicjatyw NDK.