VČELÁRSTVO

.

Med a vosk sprevádzali mužov z praveku, keď muži zbierali produkty z včelstiev; v staroveku boli včely už chované v úľoch. V stredoveku sa slovanský med vyvážal pozdĺž Zlaté cesty vedúcej cez južné Čechy na západ, včely sa najprv chovali v kláštoroch. Existovali aj cechy odborníkov - chovatelia včelích lesov a spracovatelia včelích produktov - výrobcovia perníkov a voskov. Včelárstvo podporovala aj Mária Terézia a jej patenty. Pred 150 rokmi sa
v regióne vytvorili združenia, ktoré dnes pôsobia v rámci Českej asociácie včelárov. Pracovná komunita Langstroth-Beekeepers CZ zabezpečuje výučbu
v odbore „Včelár“ na Odbornej škole v Blatnej. V roku 2017 bolo v južných Čechách viac ako 6,5 tisíc včelárov s takmer 67 tisíc kolóniami a výnosom 15 až 20 kg medu na kolóniu. Včelárstvo podporuje aj Juhočeský kraj. Záujem o včelárstvo rastie, najmä medzi mladými ľuďmi a ženami. V južných Čechách sú včely predmetom výskumu aj na Akadémii vied, na Mikrobiologickom ústave v Třeboni, na Ústave pôdnej biológie alebo na entomológii v Českých Budějoviciach.

V regióne chová 6 včelárov viac ako 150 včelstiev, čo z nich robí profesionálov. Väčšina záujmových včelárov med predáva z farmy (brána z farmy) alebo ho dodáva do maloobchodu a výkupu. Časť z nich predáva kráľovné včely a oddelené malé kolónie. Dopyt po nich je spôsobený stratou smrti kvôli chorobe zvanej varroóza. Trh s propolisom, kráľovským želé a jedom včiel je zanedbateľný. 

Informácie a fotografie obsiahnuté v tomto článku boli prevzaté z brožúry „JIHOČESKÝ KRAJ, ČESKÁ REPUBLIKA - NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“, ktorú pripravila Juhočeská obchodná komora.