TRENČÍNSKÝ KRAJ A JEJICH HODNOTNÉ DĚDICTVÍ

Trenčianský samosprávný kraj se nachází na severozápadě Slovenska - v oblasti středního toku Váhu, nejdelší slovenské řeky. Sousedí se samosprávnými kraji v Žilině, Banské Bystrici, Nitře a Trnavě. Severozápadní hranice regionu jsou S Českou republikou.

Vzhledem k jedinečnému kulturnímu dědictví se majestátní budovy zachovaly v historických památkách, starých kostelech nebo sídlech. Trenčín je označován jako perla Považia a má také atribut „město Pána Váhu a Tater“ Matúš Čák “. Pýchou Trenčína je legendární Trenčianský hrad.

                                                                                   Trencin

Speciální a autentické kulturní dědictví, včetně hmotných i nehmotných aspektů, lze nalézt část ve venkovských oblastech, zatímco ve městech bylo vždy více řemesel. Region jako celek se vyznačuje krásnými tradičními kroji, originální hudbou, živými folklórními tradicemi i domácím průzkumem přírodních zdrojů.

Řemesla byla v malých městech regionu v minulosti velmi rozvinutá. Púchov byl v 18. století známý svými textilními dílnami. Jedním z jejich typických produktů byl „modrotisk“, látka obarvená modře „tak, aby zanechala bílý vzor “. Tato látka byla použita k výrobě nádherných národních krojů. Tato tradice se obnovila v továrně Stanislav Trnka.

                                                                                   Trencin

Zájemci o sklářská řemesla a umění potěší téměř 3700 exponátů slovenských produktů ve Slovenském muzeu skla v zrekonstruovaném renesančním zámku rodiny Schreiberů ve městě Lednické Rovné. V současné době tato sklářská tradice stále vzkvétá díky výrobkům vyráběným ručně i strojem podle myšlenek slovenských designérů.

Výrazná oblast osad vzdálených svahů kolem Myjavy na hranici s Českou republikou láká nejen milovníky historie, ale také lidovou architekturu a milovníky folklóru. Je to důležitá etnografická oblast s původní lidovou architekturou starých usedlostí, místními zvyky a tradicemi. Tento konkrétní folklór lze vidět na festivalech, které se pravidelně konají v Trenčianském kraji (Trenčianský samosprávný kraj).

                                                                                   Trencin

V projektu ARTISTIC je Trenčianský kraj reprezentován:

- Slovenský ian komora obchodu a průmyslu (SCCI)

                                                                                   Trencin