TRADICE PEČENÍ CHLEBA V GROSSTREBEN

.

FOTO: EAST ALBE ASSOCIATION

Má se za to, že chléb je jedna z nejstarších potravin, kterou si dnes lidé vychutnávají, a je to jedno z oblíbených německých jídel. Obrovské množství odrůd chleba může být vyrobeno použitím základních přísad mouky, vody, soli a kvasnic (jako jsou kysaná těsta nebo kvasnice), kromě jiných přísad. Jenom v Německu je známo 3238 druhů chleba.

Přírodní ingredience, dostatek času a pečlivě upečené těsto - to jsou tajemství nejkvalitnějšího, chutného chleba, které ocení také hlavní pekař Heiko Schröder z Großtreben. Venkovská pekárna v městské části Beilrode, která se nachází v oblasti Saska na východ od Labe, byla založena jeho předky
v roce 1920. Asi o století později hlavní pekař vytváří nové moderní odrůdy, jako je například top-fit chléb se spoustou bílkovin a vlákniny a sníženým množství uhlohydrátů. Přesto však zná a udržuje kvalitu historických chlebů.

U příležitosti 150. výročí zdejší historické památky Ringbrandofen Großtreben v dubnu 2015 vyrobila jeho pekárna „Großtrebener Ringbrandofen-Brot“ pomocí historického receptu. Ve věncovém chlebovém těstě byly zpracovány speciální přísady - zelí a šunka. Vysvětlení je tak jednoduché, jak je logické: nebylo třeba tyto pokrmy servírovat zvlášť, protože byly kompaktně zahrnuty do bochníku chleba.

Další recepty na chléb, jako je „dědův Willi-Brot“, předávané předky, jsou také na aktuálním seznamu pekáren - a dnes mají také své milovníky. Pro svůj chléb používá hlavní pekař svůj vlastní, pečlivě vyživovaný a kultivovaný přírodní kvásek. Vysoce kvalifikovaní zaměstnanci s komplexními znalostmi
a dovednostmi v oblasti pekařství a mnoha dalšími jemnostmi jsou základem tohoto velkého řemesla, které má pouze jeden cíl: pečení dokonalého chleba.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury "EAST ELBIA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE" připravené b&s poradenství a školení pro venkovské oblasti GmbH, v rámci projektu "ARTISTIC".