DOBRE PRAKTYKI REGIONU VENETO

Palazzo del Podestà - Włochy

Palazzo del Podestà to kolejna dobra włoska praktyka, którą chcielibyśmy teraz przedstawić. 

                                                                             1  

Na początku lat 90. zespół badaczy weneckich (E.V.R.) pod kierunkiem naukowym nadinspektora BB. AA. AA. I zgodnie z wynikami tego badania Miasta Wenecja miało być operacyjnym ramieniem szeroko zakrojonych badań archeologicznych na polu Kościoła w Malamocco.  

                                                                             2  

Rozpoczęto wykopaliska w celu statycznej i strukturalnej weryfikacji cokołu flagi pilo podczas renowacji. W tym miejscu, pod artefaktem, stwierdzono nakładanie się starożytnych podłóg i obecność średniowiecznych budowli. Wynikające z tego badania archeologiczne ujawniły pozostałości pierwszego pałacu Podestà oraz liczne znaleziska i związane z nim życie. 

                                                                             3  

W latach 2008/2009 dzięki wrażliwości ówczesnego Zarządu Dzielnicy Lido i Pellestriny można było uzyskać fundusze na przygotowanie pierwszej stałej wystawy, bardzo pożądanej przez miejscową ludność, przedstawiającej część wykopalisk figuliny repertazione. 

                                                                             4

Nawet instalacja, która zajęła skrzydło Palazzo del Podestà lub Pretorio, była również edytowana przez E.V.R. co uczyniło go punktem odniesienia, w ramach bardziej złożonego projektu rewitalizacji i szerzenia wiedzy o terytorium Malamocchino. Organizowano wycieczki z przewodnikiem do starożytnej wioski. W ramach projektu, gdy tylko pojawiły się nowe zasoby, przygotowywano drugi pokój - obok pierwszego - w którym wyniki innych badań zostały udostępnione opinii publicznej.