‘KRAFI’

.

FOTO: ROK PETELIN

Region Bovec s alpsko-středomořským vlivem vyvinul pokrmy z jednoduchých surovin s jedinečnou místní chutí. V centru Bovec jsou kuchyně „krafi“, jednoduchý dezert vyrobený z místních surovin, který na talíři odráží syntézu kulturního zážitku. Název je germánského původu, skořice pochází
z jadranských přístavů a ​​náplň je z domácích hrušek Sackel. Během hlavních svátků, když hospodyňka pečlivě připravovala dům na rodinnou oslavu, „krafi“ na stole nikdy chyběla. Celý proces přípravy trvá nejméně pět hodin a lze jej stručně popsat následujícím způsobem: pro náplň směsi - „bulja“ se musí vařit a sušit hrušky Sackel, zvané „kloce“, přidává se kukuřičná mouka pro tloušťku, smažená cibule pro sladkost, mleté ​​vlašské ořechy - „bure“, strouhaná jablka, rozinky - „cvejbe“, cukr a rum pro bohatost. Vytvoří se dušené kapsy na těsto, které se naplní „bulja“ a prsty se přitlačí na vrchol do tvaru hřebenu kohouta. Krafi se pak vaří ve slané vodě a podávají se s rozpuštěným máslem a pečenou strouhankou a lehce se posypou skořicí - „kanela“.

„Krafi“ jsou jako slavnostní jídlo součástí vánočních svátků, protože je lidé jedí na Štědrý den, než půjdou na půlnoční mši. Mnoho místních obyvatel se stále drží tradice a připravuje „krafi“ pouze na Štědrý den, zatímco jiní je připravují na různé svátky a zvláštní příležitosti. Recept umožňuje určitou svobodu; náplň nebo těsto se mírně liší od domácnosti k domácnosti, ale všechny mají „kloce“ společné, což je na území Slovinska jedinečné. Dnes se krafi jedí jako dezert a jsou také nedílnou součástí kulinářských nabídek na některých restauracích a kulturních akcích v Bovci. 

Informace a fotografie obsažené v tomto článku pocházejí z brožury „SLOVENIJA - BOVECSKÝ KRAJ. NEHMOTNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ“ připravené městy Bovec a Jarina, družstvo pro rozvoj venkova - partneři projektu ARTISTIC.