BLITZE BLAU-MUSIKE” Z BEILRODE

.

ZDJĘCIE: EAST ELBIA ASSOCIATION

Są ubrani w niebiesko-białe kostiumy, ich muzyka brzmi przenikliwie, a ich występ jest pełen energii: muzycy „Blitze Blau-Musike” z Beilrode wiedzą, jak przyciągnąć uwagę publiczności od pierwszego taktu. „Gut-Laune-Kapelle” (w luźnym tłumaczeniu „zespół dobrego nastroju”) został założony w dniu
6 maja 2001 roku przez kwartet złożony z młodych mężczyzn. Jest to wydział muzyczny klubu Beilroder Karnevalsclub BKC, który został założony w 1953 roku, co czyni go najstarszym Saksońskim karnawałowym stowarzyszeniem, z tym że zespół przez cały rok wprowadza lokalną społeczność w nastrój karnawałowy.

To, co zaczęło się jako amatorska współpraca samouków, brzmi dziś bardzo dobrze - muzyka grana jest przy wsparciu nut. Repertuar kilkudziesięciu muzyków obejmuje popularną muzykę nastrojową, a także przeboje rock and roll i pop. Z kotłami i perkusją, a także instrumentami dętymi, składającymi się z trąbki, tuby, puzonu i rogu tenorowego, grają tradycyjną muzykę Gugge. Muzyka Gugge pochodzi z południowych Niemiec i Szwajcarii i została po raz pierwszy udokumentowana podczas karnawału w Bazylei w 1906 roku. Jest to muzyka dęta z towarzyszącymi instrumentami perkusyjnymi, które interpretują dobrze znane melodie z różnych gatunków. Nie tylko na scenie, ale także często podczas różnych parad, muzyka ta inspiruje słuchaczy. Co więcej, zespoły grające tę muzyką mają oryginalne nazwy, jednolite ubrania i stałe rytuały.

Kiedy zespół „Blitze Blau-Musike” złożony z osób w wieku od 14 do 40 lat będzie w 2021 r. świętować 20-lecie swojej działalności, uczci nie tylko rocznicę połączenia hobby z pasją członków grupy, lecz będzie także celebrować dziesięciolecia kultywowania tradycji rozrywki muzycznej w regionie - i to nie tylko w okresie karnawału.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule zostały zaczerpnięte z broszury „EAST ELBIA – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe”, przygotowanej przez partnera projektu „ARTISTIC” - b&s Unternehmensberatung für den ländlichen Raum GmbH z Niemiec.