“ŠINDELOVÁNÍ” VE SLOVINSKÝCH VRCHOVINÁCH

.

FOTO: ANJA JERIN, DOCUMENTATION SEM

“Šindelování” je řemeslné zpracování šindelů, dělených dřevěných desek z jehličnanů. Řemeslo zahrnuje také zakrývání střech různých struktur mezi jarem a koncem podzimu, zejména ve vyšších polohách Slovinska. Rovně rostoucí jehličnaté dřevo s hustými růstovými kroužky a bez uzlů obsahuje přirozenou ochranu před různými povětrnostními vlivy; proto většina šindelů je vyrobena z borovice a modřínového dřeva. Až do poloviny 60. let 20. století byla zastřešení šindelem přítomna ve zalesněných oblastech Gorenjska, Severna Primorska, Koroška, ​​Štajerska, Dolenjska a Notranjska.

K výrobě šindelů potřebuje výrobce nástroje pro lesníky a tesaře. Aby v podzimních měsících porazil strom, vybere strom, který roste mezi 600 a 800 m nad mořem. Když je dřevo v klidu, je strom v zimě pokácen. Ve své dílně ji rozřezává na menší kousky, rozděluje je na co nejrovnoměrnější části
a odstraňuje z ní dřeně a kůru. Dřevo je pak štípáno řezacím nožem a paličkou ve směru růstu. Ruční štípání vytváří drobné drážky na povrchu dřeva, což způsobuje rychlejší odtok vody a tím zajišťuje delší životnost dřeva. Takto vyrobené šindele se potom naskládají na dřevěnou hromadu, kterou váží, a nechají ji vyschnout na vzduchu od jednoho měsíce do jednoho roku. Šindelování bylo zapsáno do rejstříku nehmotného kulturního dědictví Slovinska v roce 2017. 

.

FOTO: MARTIN SMERDEL

V rámci projektu ARTISTIC byla v regionu zahájena velmi důležitá pilotní akce „Dřevěná střecha“. Jedním z cílů této akce je dosáhnout lepšího využití přírodních zdrojů v souvislosti s ICH pro podporu podnikání v regionu. Cílem je využití přírodních zdrojů k zachování znalostí a dovedností v oblasti zpracování dřeva v regionu a Julských Alpách. V rámci této iniciativy se slovinští partneři ARTISTIC organizovali mimo jiné:

  • různé workshopy „Od lesa po dřevěnou střechu“ ve spolupráci s SAW ROMAN KRAVANJA
  • workshopy pro podnikatele s cílem povzbudit je, aby si uchovali a předali znalosti a dovednosti v oblasti zpracování dřeva
  • workshopy se středními školami o udržitelnosti dřeva s cílem pomoci při vývoji produktu. 


.

FOTO: METKA BELINGAR

Projekt navíc předpokládá pět až desetileté monitorovací činnosti, které vyústily v řadu zajímavých pozorování a závěrů v oblasti zpracování dřeva. 

Informace a fotografie obsažené v tomto článku pocházejí z brožury „SLOVENIJA - BOVECSKÝ KRAJ. NEHMOTNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ“ připravené městy Bovec a Jarina, družstvo pro rozvoj venkova - partneři projektu ARTISTIC.